Team Standings

7th Annual Texas Collegiate Championship Team Standings
  Code   Name                                         Score TBrk[C] TBrk[S] TBrk[R] TBrk[K]
1 UTDALL University of Texas at Dallas  - Cnt: 5......15.5  55      62      100.5   64
         Michal Kujovic 6.0
         Anh Tuan Nguyen 5.5
         Sam S Copeland 4.0
2 UTPANA University of Texas Pan American  - Cnt: 7...11.5  37.5    62      69      52
         Gilbert Davila 4.0
         Leroy Jasso 4.0 
         Roy Attwood 3.5
3 UTBROW University of Texas-Brownsville  - Cnt: 9....9.0   37      65      47      45
         Erick Vallarino 3.0
         Victor Al Flores 3.0
         Luis Roy Gomez 3.0
4 STCC   STCC  - Cnt: 3...............................5.0   18      44      18      29
         David P Casa 2.0
         Bjorn Reyes 2.0
         Juan M Brandi 1.0

7th Annual Texas 12th Grade Championship Team Standings
  Code   Name                                          Score TBrk[C] TBrk[S] TBrk[R] TBrk[K]
1 PORTER Porter High School-Brownsville  - Cnt: 4......11.5  40.5    40      30      52
         Vicente A Flores 4.5
         Arnold Martinez 4.0
         G-Su Paek 3.0
2 CALALL Calallen High School-Corpus Christi - Cnt: 2..7.0   25      33.5    17      33
         David Lozano 4.0
         Ryan A Grant 3.0
3 HANNA  Hanna High School-Brownsville  - Cnt: 2.......7.0   23      34      30      32
         Antonio M Espino 4.0
         Adam Joseph Gutierrez 3.0

4 PSJANO PSJA North High School-Pharr  - Cnt: 4........3.0   11      60.5    17      26
         Isidro Leal 1.5
         Miguel Chavez 1.5
         Omar A Espinoza 0.0
  WESTSI Westside High School-Houston
  LAMARH Lamar High School-Houston


7th Annual Texas 11th Grade Championship Team Standings
  Code   Name                                          Score TBrk[C] TBrk[S] TBrk[R] TBrk[K]
1 PORTER Porter High School-Brownsville  - Cnt: 6......10.0  36.5    58      58      47
         Alonzo Gonzalez 4.0
         Loreto O Guevara 3.0
         Fred Lee Munoz 3.0
2 PSJAME PSJA Memorial High School-Alamo  - Cnt: 6.....10.0  30.5    45.5    41.5    47
         Gilbert Dominguez 4.0
         Jose Angel Salazar 3.0
         Eddie Silva 3.0
3 HANNA  Hanna High School-Brownsville  - Cnt: 4.......9.5   33      55      47      44
         Carlos F Ramirez 4.0
         Alfonso Gonzalez 3.0
         Oscar Buentello 2.5
4 KLEIN  Klein High School-Spring  - Cnt: 2............8.0   32      45      52      35
         Brad Munoz 5.0
         Steven C Watson 3.0
5 COLLIN Klein Collins High School-Spring  - Cnt: 2....7.5   29      40.5    41.5    33
         Danil Safin 4.5
         Garrett A Berger 3.0
  MARINE Marine Military Academy - Harlingen 
  MADISO Madison High School-San Antonio
  PSJANO PSJA North High School-Pharr
  GREGOR Gregory Portland-Portland


7th Annual Texas 10th Grade Championship Team Standings
  Code   Name                                            Score TBrk[C] TBrk[S] TBrk[R] TBrk[K]
1 HANNA  Hanna High School-Brownsville  - Cnt: 5.........11.0  40      54      58.5    50
         Arturo Gracia 4.0
         Jesus P Parra 3.5
         Michael Matthew Pena 3.5
2 PORTER Porter High School-Brownsville  - Cnt: 7........11.0  37.5    56.5    59      41
         Rolando Paredes 4.0
         Alfred S Molina 4.0
         Michael E Galvan 3.0
3 KLEIN  Klein High School-Spring  - Cnt: 2..............6.5   20.5    31.5    31.5    27
         Bradley J Sawyer 4.5
         Jason Traver 2.0
  VINES  Vines H S - Plano
  WESTWO Westwood High School
  BELLAI Bellaire High School-Bellaire
  RONALD Ronald Reagan High School-San Antonio
  ROWEHS Rowe High School-McAllen
  PSJANO PSJA North High School-Pharr 

7th Annual Texas 9th Grade Championship Team Standings
   Code   Name                                           Score TBrk[C] TBrk[S] TBrk[R] TBrk[K]
1  HANNA  Hanna High School-Brownsville  - Cnt: 6........12.5  46.5    66.5    75.5    55
          Joshua Sierra 4.5
          Matthew A Gracia 4.0
          Alan P Gracia 4.0
2  PORTER Porter High School-Brownsville  - Cnt: 7.......10.5  38.5    54.5    49.5    49
          Jorge Rivera 4.0
          Abram Garcia 3.5
          Ferdinand Munoz 3.0
3  ALICEP Alice High School Platinum-Alice  - Cnt: 2.....6.0   20      37      30      30
          Ammar Ashraf 4.0
          Linda I Gonzalez 2.0
4  STJOSE St. Joseph's Academy-Brownsville  - Cnt: 5.....6.0   17      40      14      36
          Michael Dotras 2.0
          Bianca Martinez 2.0
          Anne-Marie Huff 2.0
   APOLLO Apollo Junior High School - Richardson
   ALEXAN Alexander High School-Laredo
   ESD    Episcopal School of Dallas
   INDEP  Independent  
   SCITEC Sci-Tech-Mercedes
   KLEIN  Klein High School-Spring
   CALALL Calallen High School-Corpus Christi


7th Annual Texas 8th Grade Championship Team Standings
   Code   Name                                             Score TBrk[C] TBrk[S] TBrk[R] TBrk[K]
1  VELAMS Vela Middle School-Brownsville  - Cnt: 10........14.0  51      67.5    96      60
          Ivan V Santos 5.0
          Javier Martinez 5.0
          David Lee Valdez 4.0
2  OLIVEI Oliveira Middle School-Brownsville  - Cnt: 4.....9.5   33      54.5    44.5    46
          Daniel A Garcia 3.5
          Miguel Trevino 3.0
          Moises Lara 3.0
3  SOUTHM South Middle School-Edinburg  - Cnt: 2...........8.0   31      38      44      36      
          Michael Haskins 5.0
          Patrick V Zerda 3.0

4  BLGARZ B. L. Garza Middle School-Edinburg  - Cnt: 2.....4.5   15.5    34.5    18.5    25
          Albert Chr Ortiz 3.0
          Derek J Leal 1.5

5  PERKIN Perkins M S - Brownsville  - Cnt: 2..............4.0   9       29      14      24
          Armando K Romo 3.0
          Gilbert Amador 1.0

6  STELL  Stell Middle School-Brownsville  - Cnt: 2........3.5   9.5     16      1.5     8
          Jarrod Pancoast 2.5
          Michael Gonzalez 1.0

   HFSTEV H F Stevens M S - Ft Worth
   STRACK Strack Intermediate-Spring
   KEALIN Kealing Jr. High-Austin
   WEBSTE Webster Intermediate-Webster
   FLOURB Flour Bluff Junior High-Corpus Christi
   CUMMIN Cummings Middle School-Brownsville


7th Annual Texas 7th Grade Championship Team Standings
   Code   Name                                           Score TBrk[C] TBrk[S] TBrk[R] TBrk[K]
1  OLIVEI Oliveira Middle School-Brownsville  - Cnt: 7...16.5  57.5    66.5    118.5   63
          Edward Rodriguez 6.0
          Federico De La Garza 5.5
          Christopher Pena 5.0
2  DOERRE Doerre Intermediate-Spring  - Cnt: 3...........11.0  45      65      58      51
          Alexander Ryan 4.0
          Akash S Shah 4.0
          Seth W Burleigh 3.0
3  CENTRA Central Middle School-Brownsville  - Cnt: 7....11.0  36      55.5    54      51
          Adolfo A Moreno 4.0
          Edgar Pardo 4.0
          Leonel Perez 3.0
4  LUCIO  Lucio MS - Brownsville  - Cnt: 3...............9.5   35.5    56      46.5    46
          Leonel Moran 4.0
          Hector Balandran 3.5
          Daniel Xavier Silva 2.0
5  STELL  Stell Middle School-Brownsville  - Cnt: 6......9.0   25.5    46      32.5    42
          Abraham Matus 3.5
          Victor Kuri 3.0
          Bruno Amaral 2.5
6  VELAMS Vela Middle School-Brownsville  - Cnt: 4.......7.0   30      52.5    26      39      
          Jesse Sauceda 3.0
          Christian Martinez 2.0
          Adrian Olmos 2.0
7  PERKIN Perkins M S - Brownsville  - Cnt: 5............5.0   17      41      18      32
          Jose I Ramirez 3.0
          Michael A. Ramirez 1.0
          Guillermo Gonzalez 1.0
   COPPEL Coppell Middle School North-Coppell
   AAHSA  Austin Area Homeshool-Austin
   DELEON De Leon Middle School-McAllen
   OURLAD Our Lady of Sorrows-McAllen
   UNITED United Middle School-Laredo
   VILLAG The Village School-Houston
   STPIUS St. Pius X School-San Antonio
   BLGARZ B. L. Garza Middle School - Edinburg
   BETAAC Beta Academy-McAllen


7th Annual Texas 6th Grade Championship Team Standings
   Code   Name                                          Score TBrk[C] TBrk[S] TBrk[R] TBrk[K]
1  VELAMS Vela Middle School-Brownsville  - Cnt: 14.....15.0  54      66      102     62
          Andrew J Ortiz 5.5
          Everardo Guajardo 5.0
          Marco M Javier 4.5     
2  STELL  Stell Middle School-Brownsville  - Cnt: 7.....12.0  44      56.5    69      54
          Alberto Gonzales 4.0
          Francisco Marroquin 4.0
          George P Huron 4.0
3  RESACA Resaca Middle School-Los Fresnos  - Cnt: 5....11.5  44.5    64      73.5    52
          Daniel Hung 4.5
          Nathanie Navarro 4.0
          Dane Mc Keever 3.0
4  OLIVEI Oliveira Middle School-Brownsville  - Cnt: 8..10.5  41.5    63      56.5    48
          Samuel Lucio 4.5
          Deidre Higareda 3.0
          Xoab Perez 3.0
5  PERKIN Perkins M S - Brownsville  - Cnt: 3...........7.0   23      50      27      39
          Cristina Espronceda 3.0
          Michael De La Madrid 3.0
          Itzel Zaldivar 1.0
6  SOUTHM South Middle School-Edinburg  - Cnt: 2........7.0   19      27.5    25      33
          Ben Alonzo 4.0
          Eddie Saenz 3.0
7  CENTRA Central Middle School-Brownsville  - Cnt: 4...6.0   23      54.5    22      36
          Alejandro Olivares 2.0
          Efrain De Leon 2.0
          Rey Caldera 2.0
8  JENSEN Jessic Jensen - Sharyland  - Cnt: 5...........5.0   15      41.5    16      33
          Freddy Beall 2.0
          Noe Garcia 2.0
          Christian Martinez 1.0
9  BAKER  Baker-Corpus Christi  - Cnt: 2................4.5   14.5    30.5    16      25
          Adam L Holloway 3.0
          Jeremiah Boatright 1.5
10 STPATR St. Patrick School-Corpus Christi  - Cnt: 2...3.5   10      25      7.5     22
          Raul M Rojas 2.0
          Adriane D Flinn 1.5
   STJAME St. James Episcopal-Corpus Christi
   STMARK St. Mark's School of Texas-Dallas
   MURCHI Murchison Middle School-Austin
   GARNER Garner Middle School-San Antonio
   MONTGO Montgomery Middle School-Montgomery
   LUCIO  Lucio MS - Brownsville
   DEALEY Dealey Montessori-Dallas
   STMARY St. Mary's-Brownsville 


7th Annual Texas 5th Grade Championship Team Standings
   Code   Name                                              Score TBrk[C] TBrk[S] TBrk[R] TBrk[K]
1  VILLAG The Village School-Houston  - Cnt: 5..............15.0  56      68.5    108     63
          Eric Donnally 5.0
          Kristy E Eng 5.0
          Ruchit Nagar 5.0
2  AMERIC Americo Paredes Elementary-Brownsville  - Cnt: 8..12.5  43.5    60.5    76.5    55
          Samuel Handelman 4.5
          Peter G Guerrero 4.0
          Kevin J Alvarez 4.0
3  RUSSEL Russell Elementary-Brownsville  - Cnt: 6..........12.0  47      70      77      54
          Ian Gonzalez 4.0
          Ezekiel Anguiano 4.0
          Michael R Rogers 4.0
4  JOHNCO John Cooper-The Woodlands  - Cnt: 3................12.0  47      64.5    72      50
          Alan P Glenton 5.0
          Taylor T Seay 4.0
          Kathleen Riley 3.0
5  HUDSON Hudson Elementary-Brownsville  - Cnt: 12...........11.0  41.5    63.5    69.5    49
          Juan Delgado 4.0
          Casey R Olivares 3.5
          Jeremy M Garcia 3.5
6  VILLAR Villareal Elementary-Rancho Viejo  - Cnt: 6........9.5   32      50      40      41
          Jeremy B Boles 3.5
          Charlina Hung 3.0
          Carlos D Cantu 3.0
7  AXBENA A. X. Benavides-Brownsville  - Cnt: 3..............9.0   32.5    52      40      40
          Andy Maldonado 4.0
          Xavier Casas 3.0
          Pedro A Hinojosa 2.0
8  JEFFER Jefferson Elementary-Edinburg  - Cnt: 5............9.0   31      56      45.5    44
          James Dylan Guzman 3.5
          Arnulfo Duarte 3.5
          Ruben R Castillo 2.0
9  CANTER Canterbury Elementary-Edinburg  - Cnt: 4...........8.5   29.5    53.5    36.5    43
          Gus Rivera 3.0
          Carlos Lago 3.0
          Jay Flores 2.5
10 JTCANA J. T. Canales-Brownsville  - Cnt: 5................7.5   25.5    44      25      34
          Samuel Salas 3.0
          Zulia Del Angel 2.5
          Eddie Rodriguez 2.0
12 STMARY St. Mary's-Rancho Viejo  - Cnt: 2..................6.0   20      33      27.5    27
          Oscar Maldonado 3.5
          Kevin Nievera 2.5
13 ASPUTE A. S. Putegnat-Brownsville  - Cnt: 3...............6.0   17      45.5    18      28
          Roberto Ladino 3.0
          Joshua Ramirez 3.0
          Jaime Davila 0.0
14 PALMER Palmer Laakso-Los Fresnos  - Cnt: 2................3.5   10      26      6.5     22
          Jared J Korab 2.0
          David Noyola 1.5
15 STPATR St. Patrick School-Corpus Christi  - Cnt: 2........3.5   8       27.5    9.5     22
          Bryan Sargent 2.0
          Charles T Baker 1.5
   NORMAL Norma Linda Trevino Elem.-Edinburg
   LAURAS Laura Steele Elementary-San Antonio
   NORTHO North Oaks Elementary-Austin
   MOORE  Moore Elementary-Houston
   EDSBRO Episcopal Day School-Brownsville
   STMARK St. Mark's School of Texas-Dallas
   LIVING Livingway-Rancho Viejo
   LOPEZR Lopez-Riggins Elementary-San Benito
   VICTOR Victoria Heights Elementary-Brownsville
   LAUREL Laurel Mountain Elem.-Austin
   SKINNE Skinner Elementary-Brownsville
   BURNS  Burns Elementary-Brownsville
   JENSEN Jesse Jensen Elementary
   LUTHER Luther Jones-Corpus Christi

7th Annual Texas 4th Grade Championship Team Standings
   Code   Name                                              Score TBrk[C] TBrk[S] TBrk[R] TBrk[K]
1  JOHNCO John Cooper School-The Woodlands  - Cnt: 3........14.5  55      69      105     60
          Timesh Patel 5.5
          Neil Iyer 5.0
          Wassim G Ghanem 4.0
2  AMERIC Americo Paredes Elementary-Brownsville - Cnt:12...13.5  50.5    66.5    91.5    58
          Aaron J Solivas 5.0
          Jomel Dimasu-Ay 4.5
          Ivana L Santos 4.0
3  RUSSEL Russell Elementary-Brownsville  - Cnt: 9..........13.0  45      57.5    75      57
          Kathleen Prebble 5.0
          Rebeccah Gracia 4.0
          Fernand Elizalde 4.0
4  JTCANA J. T. Canales-Brownsville  - Cnt: 11..............12.5  45.5    60.5    70.5    55
          Mariano Vega 4.5
          Rene Lopez 4.0
          Jose Ant Aguilar 4.0
5  HUDSON Hudson Elementary-Brownsville  - Cnt: 11..........12.0  43.5    61.5    74.5    53
          Thomas G Sierra 4.0
          Jennifer L Parra 4.0
          Caleb Contois 4.0
6  AXBENA A. X. Benavides Elementary-Brownsville  - Cnt: 3..11.0  37.5    54      56.5    50
          Samantha Quezada 4.0
          Nicholas Garcia 3.5
          Benjamin Rovelo 3.5
7  EDSBRO Episcopal Day School-Brownsville  - Cnt: 4........10.0  38      65.5    59      48
          Elizabeth Chaney 4.0
          Israel Amaral 3.0
          Kimberly M Vela 3.0
8  CANTER Canterbury Elementary-Brownsville  - Cnt: 6.......9.5   36.5    58.5    47.5    46
          Jessica K Tamen 3.5
          Anthony A Villarreal 3.0
          Vincent Zerda 3.0
9  VILLAR Villareal Elementary-Rancho Viejo  - Cnt: 7.......9.5   29.5    49      39.5    46
          Steven R Buitureira 4.0
          Johnathan R Carrejo 3.0
          Keaton Mc Keever 2.5
10 DELCAS Del Castillo-Brownsville  - Cnt: 3................7.5   25      53.5    31.5    40
          Stephanie Gandara 3.0
          Victor A Balli 2.5
          Kassandra Cervantes 2.0
11 SKINNE Skinner Elementary-Brownsville  - Cnt: 5..........6.5   18      43      19      36
          Manuel Peralta 2.5
          Raul Marquez 2.0
          Guadalupe Villarreal 2.0
12 ASPUTE A. S. Putegnat-Brownsville  - Cnt: 4..............5.5   21.5    52      20      34
          Jorge Velasquez 3.0
          Vanessa Ojeda 2.0
          Daniela DeLaCruz 0.5
13 PALMER Palmer Laakso-Los Fresno  - Cnt: 5................5.5   14.5    40.5    15.5    34
          Anthony Arredondo 2.0
          Andres Sanchez 2.0
          Roy Ford 1.5
14 JAMESF James W. Fannin Elem.-Corpus Christi  - Cnt: 2....5.0   22      35.5    17      27
          Robert A Chapa 3.0
          Daniel C Chapa 2.0 
   UNITED United Day School-Laredo
   KEYSTO Keystone School-San Antonio
   STLAUR Saint Laurence-Missouri City
   WILLDA Will Davis Elementary-Austin
   ESCAND Escandon Elementary-Edinburg
   SACRED Sacred Heart Catholic School-Uvalde
   STMARY St Mary's-Brownsville
   BAIKEN Bruce Aiken Elementary-Brownsville
   JENSEN Jessic Jensen - Sharyland
   STPATR St. Patrick School-Corpus Christi
   JEFFER Jefferson Elementary-Edinburg

7th Annual Texas 3rd Grade Championship Team Standings
   Code   Name                                             Score TBrk[C] TBrk[S] TBrk[R] TBrk[K]
1  RUSSEL Russell Elementary-Brownsville  - Cnt: 4.........12.5  42.5    59      74.5    55
          Roel Ivan Cantu 4.5
          Brandon Guajardo 4.0
          Armando Rocha 4.0
2  VILLAR Villareal Elementary-Rancho Viejo  - Cnt: 6......11.0  40      60      66      51
          Antonio Hung 5.0
          Jacob E Boles 3.0
          Ricardo D Martinez 3.0
3  AMERIC Americo Paredes Elementary-Brownsville - Cnt:6...11.0  40      58      56      51
          Jason T Martinez 4.0
          Victor H De Los Santos 4.0
          Chunsoo E Ha 3.0
4  EDSBRO Episcopal Day School-Brownsville  - Cnt: 3.......11.0  38      58      51      51
          Scott M Urbis 4.0
          Pranay Sharma 4.0
          Alejandro Ramiro 3.0
5  BAIKEN Bruce Aiken Elementary-Brownsville  - Cnt: 5.....8.5   30      50.5    35      43
          Armando Tenorio 3.0
          Kellie Rodriguez 3.0
          Eithne M Esparza 2.5
6  AXBENA A. X. Benavides-Brownsville  - Cnt: 3............8.5   27      55      37.5    43
          Pedro Garza 3.5
          Daniel Casas 3.0
          Gustavo Hinojosa 2.0
7  SKINNE Skinner Elementary-Brownsville  - Cnt: 3.........8.0   28.5    49.5    35      37
          David Avila 4.0
          Karen Vasquez 2.5
          Stephanie Guajardo 1.5
8  EGLY   Egly Elementary - Bronwsville  - Cnt: 2..........7.0   31      42.5    42      33
          Rafael Guzman 4.0
          Alan F Govea 3.0
9  VILLAG The Village School-Houston  - Cnt: 2.............7.0   30      43.5    45      33
          Anirudh Pillutla 4.0
          Christopher Chapin 3.0
10 WAITZ  Waitz Elementary-Edinburg  - Cnt: 2..............7.0   22      35      32      33
          Edward Markowsky 4.0
          Luis Maldonado 3.0
11 ASPUTE A. S. Putegnat-Brownsville  - Cnt: 2.............6.0   19      34      22      30
          Marco Antonio Rivera 3.0
          Pedro Ramos 3.0
12 JEFFER Jefferson Elementary-Edinburg  - Cnt: 3..........4.0   12      46      18      30
          Ithiel Castillo 2.0
          Martin Phillip Garcia 1.0
          Andres C Duarte 1.0
13 PALMER Palmer Laakso-Los Fresnos  - Cnt: 2..............2.0   5       23.5    4.5     17
          Ryan Tijerina 1.5
          Jacqueline Greschke 0.5
   HOCKAD The Hockaday School-Dallas
   STJAME St. James Episcopal-Corpus Christi
   HOPEOF Hope of Hidalgo-Mission
   DENTON Denton Creek Elementary-Coppel
   STMARY St. Mary's-Rancho Viejo
   WARD   Ward Elementary-Houston
   DOWNS  Ed Downs Elementary
   KEYSTO Keystone-San Antonio
   GREENH Greehill School-Dallas
   JOHNCO John Cooper School-The Woodlands
   KENMON Kenmont School-Brownsville
   hudson Hudson Elementary-Brownsville
   JENSEN Jessic Jensen - Sharyland
   NORMAL Norma Linda Trevio Elem.-Edinburg
   DELCAS Del Castillo-Brownsville
   LOPEZR Lopez-Riggins Elementary-San Benito
   WINDSO Windsor Park Elementary-Corpus Christi
   JTCANA J. T. Canales-Brownsville
   GARDEN Garden Park Elementary-Brownsville
   CANTER Canterbury Elementary-Brownsville

7th Annual Texas 2nd Grade Championship Team Standings
   Code   Name                                             Score TBrk[C] TBrk[S] TBrk[R] TBrk[K] 
1  AMERIC Americo Paredes Elementary-Brownsville - Cnt:9...14.5  51.5    71.5    109.5   60      
          Ian V Santos 5.5                                                                       
          James O Ukoli 4.5                                                                      
          Sergio Lambarri 4.5                                                                    
2  HUDSON Hudson Elementary-Brownsville  - Cnt: 5..........11.0  44      62      59      47      
          Antonio G Leal 4.0                                                                     
          Nicolas F Garcia 4.0                                                                   
          Gabriel Gomez 3.0                                                                      
3  GARDEN Garden Park Elementary-Brownsville  - Cnt: 6.....11.0  39.5    49.5    54      50      
          Crystal Sandoval 4.0                                                                   
          Ricard Maldonado 4.0                                                                   
          Victori Martinez 3.0                                                                   
4  GREENH Greenhill School-Dallas  - Cnt: 2................10.5  40      47      80.5    43      
          Thomas Thongmee 5.5                                                                    
          Michael Perkins 5.0                                                                    
5  EDSBRO Episcopal Day School-Brownsville  - Cnt: 3.......10.5  36.5    47.5    50.5    39      
          James W Tipton 4.0                                                                     
          Christ Factoriza 3.5                                                                   
          Matthew Tipton 3.0                                                                     
6  STPATR St. Patrick School-Corpus Christi  - Cnt: 5......10.5  34      54.5    47.5    45      
          Eric T Brenner 4.0                                                                     
          Kurtis J Brenner 3.5                                                                   
          Jared Garcia 3.0                                                                       
7  VILLAR Villareal Elementary-Rancho Viejo  - Cnt: 8......9.5   30.5    56      47.5    46      
          Jeffery Hung 4.5                                                                       
          Nathaniel Garza 3.0                                                                    
          Ian Verdream 2.0                                                                       
8  BAIKEN Bruce Aiken Elementary-Brownsville  - Cnt: 5.....9.0   28.5    47.5    39      44      
          Erick DeLeon 4.0                                                                       
          Katie Rodriguez 3.5                                                                    
          Isaac E Montemayor 1.5                                                                 
9  ASPUTE A. S. Putegnat-Brownsville  - Cnt: 4.............8.0   27      51.5    38      40      
          Yeseni Velasquez 3.0                                                                   
          Kevin Garza 2.5                                                                        
          Eduardo Villalobos 2.5                                                                 
10 PALMER Palmer Laakso-Los Fresno  - Cnt: 2...............6.0   16      29.5    25      30      
          Nathan Smith 4.0                                                                       
          Juan R Paredes 2.0                                                                     
   SPICEW Spicewood Elementary-Austin
   KEYSTO Keystone-San Antonio
   FBADAL First Baptist Academy-Dallas
   VILLAG The Village School-Houston
   JOHNCO John Cooper School-The Woodlands
   JENSEN Jessic Jensen - Sharyland
   LUTHER Luther Jones Elementary-Corpus Christi
   JPHEND J. P. Henderson-Houston
   STMARY St. Mary's Catholic School
   RANGER Rangerville Elementary
   FAITHC Faith Christian Academy-Brownsville
   OURLAD Our Lady of Sorrow-McAllen
   JTCANA J. T. Canales-Brownsville
   SKINNE Skinner Elementary-Brownsville
   canter Canterbury Elementary   

7th Annual Texas 1st Grade Championship Team Standings
   Code   Name                                              Score TBrk[C] TBrk[S] TBrk[R] TBrk[K] 
1  AMERIC Americo Paredes Elementary-Brownsville - Cnt:13...13.5  50.5    65.5    87.5    58      
          Mario Luis Gomez 5.0
          Steven B Barroso-Ingle 4.5
          Rich Ray Tarpey 4.0
2  HUDSON Hudson Elementary-Brownsville  - Cnt: 8...........12.5  48.5    68      87.5    55
          Fernando Spada 5.0
          Amanda A Alaniz 4.5
          Lucas Olivares 3.0
3  GARDEN Garden Park Elementary-Brownsville  - Cnt: 7......12.0  43      60      70      54
          Oscar M Olivares 5.0
          Alfonso J Garay 4.0
          Daniel Olivares 3.0
4  EDSBRO Episcopal Day School-Brownsville  - Cnt: 3........11.0  38      54.5    54      51
          Elliott M Chaney 4.0
          Harris H Boles 4.0
          Audrey C Urbis 3.0
5  RUSSEL Russell Elementary-Brownsville  - Cnt: 3..........7.5   23      48      27      39
          Lorenzo Sanchez 3.0
          Rodolfo Rocha 2.5
          Parker R Justin 2.0
6  PALMER Palmer Laakso-Los Fresnos  - Cnt: 3...............6.5   21.5    49.5    28      36
          Keegan Danielson 3.0
          Jacob J Korab 2.0
          Stacy Anne Mauro 1.5
7  ASPUTE A.S. Putegnat-Brownsville  - Cnt: 2...............6.0   21      36.5    27      30
          Christopher Godoy 4.0
          Cecilia Loredo 2.0
8  JTCANA J. T. Canales-Brownsville  - Cnt: 2...............4.5   11      29      17.5    24
          Juan D Cervantes 3.0
          Danielle Moran 1.5
9  SKINNE Skinner Elementary-Brownsville  - Cnt: 2..........3.0   7       29.5    9       19
          Manuel III Mancha 1.5
          Paula Espinosa 1.5
   CASTAN Castaneda Elementary-Brownsville
   DENTON Denton Creek Elementary-Coppell
   FAITHC Faith Christian Academy-Brownsville
   AXBENA A. X. Benavides Elementary-Brownsville
   VICTOR Victoria Heights Elementary-Brownsville
   RCAVAZ R. Cavazos Elementary-Mission
   WESTU  West U-Houston
   HOPEFO Hope for Hidalgo County-McAllen
   NETCAS Netcash-Ft. Worth
   VILLAR Villareal Elementary-Rancho Viejo
   STPATR St Patricks School-Corpus Christi
   CANTER Canterbury Elementary-Brownsville
   KENMO  Kenmont Montessori
   JEFFER Jefferson Elementary-Edinburg

7th Annual Texas Kindergarten Championship Team Standings
   Code   Name                                             Score TBrk[C] TBrk[S] TBrk[R] TBrk[K]
1  AMERIC Americo Paredes Elementary-Brownsville-Cnt:5......11.0  39      62      54.5    46
          Paulina Lazo 4.0
          Jesus A Ochoa 4.0
          Andrew K Douglas 3.0
2  HUDSON Hudson Elementary-Brownsville  - Cnt: 7...........9.5   35      59      50.5    45
          Manna J Dellota 4.0
          Andrea A Perez 3.0
          Kevin J Newman 2.5
3  VILLAG The Village School-Houston  - Cnt: 2..............8.5   27      38      51      37
          Grace F Lee 5.0
          Ethan Le 3.5
4  JTCANA J. T. Canales-Brownsville  - Cnt: 3...............8.0   25      48.5    35      37
          Adolfo Del Angel 3.5
          Noemi Adame 2.5
          Sebastian Alaniz 2.0
5  STPATR St. Patrick School-Corpus Christi  - Cnt: 2.......6.5   23.5    32.5    27      30      
          Tony Gatica 3.5                                                                        
          David Apacible 3.0
6  ASPUTE A. S. Putegnat-Brownsville  - Cnt: 2..............3.5   12      30.5    15.5    19
          David Martinez 2.0
          Eduardo Ramos 1.5
7  BAIKEN Bruce Aiken Elementary-Brownsville  - Cnt: 2......3.0   9.5     24      11      15
          Ray L Garcia 1.5
          Hugo Diaz 1.5
   MEADOW Meadowbrook-Dallas
   FBADAL First Baptist Academy-Dallas
   DELCAS Del Castillo-Brownsville
   MARIAS Maria's Montessori-Brownsville
   SKINNE Skinner Elementary-Brownsville
   AXBENA A. X. Benavides Elementary-Brownsville
   JENSEN Jessic Jensen - Sharyland
   GARDEN Garden Park Elementary-Brownsville

Back