2007 Ken Smith KS Pre-Reg KS Pairings KS Standings Scholastic Champ Scholastic Pre-Reg Scholastic Standings What is Where?

 

Austin K-12: K-12 Championship: Standings

# Name Rtng Team Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Rd 5 Tot TBrk[M] TBrk[S] TBrk[C] TBrk[O] Prize
1 Madhumitha Venkataraman 1293 AKEAL W2 W6 L4 W7 W3 4.0 13.5 16 12 50 1st
2 Brett C Hendrick 1068 KLEHMA L1 W9 W10 W8 W4 4.0 10.5 12 10 39 2nd
3 Bradford Corbett 1300 FWALSN H--- W12 W5 W4 L1 3.5 11 11 11 35 3rd
4 Leon W Otis 1356 ACNYVS W8 W5 W1 L3 L2 3.0 14.5 16.5 12 48.5 4th
5 Tyler Jacob Sarna 1153 TVENT W11 L4 L3 W9 W8 3.0 10 11 8 36 5th
6 Rohith Kaliyur 1081 ASPICE W9 L1 L8 W10 W11 3.0 9 10 8 29 6th
7 Siddharh Gudavalli 1050 CAUSTI W10 L8 W12 L1 D9 2.5 5 10 8.5 30 7th
8 Dustin Chang 1074 ALAUR L4 W7 W6 L2 L5 2.0 11.5 15.5 7 46.5 8th
9 Sierra Villarreal 1044 CCCALA L6 L2 W11 L5 D7 1.5 9.5 13.5 3.5 36.5 9th
10 Amanda Villarreal 1091 CCCALA L7 W11 L2 L6 D12 1.5 7.5 11.5 4.5 31.5 10th
11 Christopher Cardenas 1058 BAMPAR L5 L10 L9 W12 L6 1.0 7 10 2 27
12 Turner Corbett 933 FWALSN H--- L3 L7 L11 D10 1.0 5 8.5 2.5 26.5
Austin K-12

Team Roster and Scores. Austin K-12: K-12 Championship

Code Name Score TBrk[C] TBrk[S] TBrk[R] TBrk[K]
1 FWALSN All Saint's Episcopal - Ft Worth - Cnt: 2 4.5 13.5 19.5 7.75 18
  Bradford Corbett 3.5  
Turner Corbett 1.0
2 CCCALA Calallen M S - Corpus Christi - Cnt: 2 3.0 8 25 3.75 18
  Amanda Villarreal 1.5  
Sierra Villarreal 1.5
  AKEAL Kealing M S - Austin          
  KLEHMA Lehmann High School - Kyle          
  ACNYVS Canyon Vista Middle - Austin          
  TVENT Venture Tyler          
  ASPICE Spicewood Elementary - Austin          
  CAUSTI Austin Elementary - Coppell          
  ALAUR Laurel Mountain Elementary - Austin          
  BAMPAR Americo Paredes Elementary - Brownsville          
Austin K-12

Austin K-12: K-12 U1000: Standings

# Name Rtng Team St Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Rd 5 Tot TBrk[M] TBrk[S] TBrk[C] TBrk[O] Prize
1 Kevin Li 701 ALAUR TX W31 W7 W6 W3 W2 5.0 15 15.5 15 46.5 1st
2 John R Chilleri 987 RRRID TX W9 W4 W13 W5 L1 4.0 14.5 17.5 14 55.5 2nd
3 Hyejee Bae 845 TX W29 W16 W12 L1 W5 4.0 13.5 15 13 50.5 3rd
4 William Liu 763 ASPICE TX B--- L2 W22 W8 W9 4.0 12 12 10 38 4th
5 Ian S Sequeira 750 AHFAM TX X--- W8 W11 L2 D3 3.5 14 14 11.5 46 5th
6 Henry C Barnstone 922 ASTAND TX D17 W18 L1 W21 W10 3.5 13 15 9.5 46.5 6th
7 Kristen S Sarna 866 TVENT TX W23 L1 W29 D16 W19 3.5 12.5 14 10 42.5 7th
8 Tianrun Ma 867 ALAUR TX W10 L5 W17 L4 W16 3.0 12 14.5 9 47 8th
9 Prathyush Shankar 592 ACNCRK TX L2 W25 W27 W11 L4 3.0 12 13.5 9 42 9th
10 Justin Chen 499 RRFBLU TX L8 W32 W18 W12 L6 3.0 12 12.5 9 36.5 10th
11 Andres Sanchez 862 ASTAND TX W26 W15 L5 L9 W23 3.0 11 13 10 39.5 11th
12 Christian Cardenas 843 BAMPAR TX W22 W30 L3 L10 W26 3.0 11 12 10 38
13 Robert E Leone 804 SSAEGE TX W25 W21 L2 L23 W22 3.0 10 11.5 10 37
14 Ralph B Rice 784 SMTXPR TX L21 L29 W20 W25 W24 3.0 8.5 10 6 28.5
15 Niteka Raina 686 ALAUR TX W32 L11 L21 W30 W27 3.0 7.5 8 8 29
16 Alexander Quach 640 AKHOME TX W24 L3 W30 D7 L8 2.5 8.5 13.5 9 44
17 Daniel Jose Sarna 577 TVENT TX D6 W33 L8 L19 W21 2.5 8 12 7.5 36.5
18 Alex Chao 228 ALAUR TX W28 L6 L10 D29 W30 2.5 6.5 11 7 32.5
19 Ernest Fernandes 790 ACNYVS TX H--- U--- W33 W17 L7 2.5 3 6.5 7 20
20 Louis Fernandes 323 ALAUR TX H--- U--- L14 W31 W29 2.5 2 5 5 11
21 Deepak Subramanian 372 ACNYVS TX W14 L13 W15 L6 L17 2.0 11.5 15 8 41
22 Ross Lynn Leone III 435 SBREIS TX L12 W28 L4 W24 L13 2.0 10 13.5 6 41
23 David Hsieh 566 ALAUR TX L7 W31 L24 W13 L11 2.0 8.5 12 6 37
24 Naveen Yarlagadda unr. AKIKER TX L16 W26 W23 L22 L14 2.0 8.5 11.5 7 32 1st Unrated
25 Masaki Takeuchi 400 ALAUR TX L13 L9 B--- L14 W33 2.0 6.5 9.5 3 27.5
26 Brennan McElhanon 478 ALAUR TX L11 L24 W32 W33 L12 2.0 6 9 5 30.5
27 Ethan B Schaffer 326 ADOSS TX L30 B--- L9 W28 L15 2.0 6 9 5 26
28 Naveen Subramanian 636 ACNYVS TX L18 L22 W31 L27 W32 2.0 4.5 7 4 19
29 Christalia Cardenas 456 BAMPAR TX L3 W14 L7 D18 L20 1.5 12 16 5 41.5
30 Terilyn Leone 434 SVOGEL TX W27 L12 L16 L15 L18 1.0 9.5 12.5 5 39
31 Amada E Johnson unr. RRRID TX L1 L23 L28 L20 B--- 1.0 7 12 0 30.5 2nd Unrated
32 Robert W Yam unr. ARELEE TX L15 L10 L26 B--- L28 1.0 7 10 1 26 3rd Unrated
33 Valerie Quach unr. AKHOME TX H--- L17 L19 L26 L25 0.5 6 9 2 23

 

Team Roster and Scores. Austin K-12: K-12 U1000

Code Name Score TBrk[C] TBrk[S] TBrk[R] TBrk[K]
1 ALAUR Laurel Mountain Elementary - Austin - Cnt: 8 13.5 39 49 31.75 60
  Kevin Li 5.0  
Tianrun Ma 3.0
Niteka Raina 3.0
Alex Chao 2.5
2 ASTAND St Andrew's Episcopal - Austin - Cnt: 2 6.5 19.5 28 15.75 29
  Henry C Barnstone 3.5  
Andres Sanchez 3.0
3 ACNYVS Canyon Vista Middle - Austin - Cnt: 3 6.5 19 28.5 11 31
  Ernest Fernandes 2.5  
Deepak Subramanian 2.0
Naveen Subramanian 2.0
4 TVENT Venture Tyler - Cnt: 2 6.0 17.5 26 11.5 27
  Kristen S Sarna 3.5  
Daniel Jose Sarna 2.5
5 RRRID Ridgeview Middle School - Round Rock - Cnt: 2 5.0 14 29.5 13.5 21
  John R Chilleri 4.0  
Amada E Johnson 1.0
6 BAMPAR Americo Paredes Elementary - Brownsvill - Cnt: 2 4.5 15 28 9.25 23
  Christian Cardenas 3.0  
Christalia Cardenas 1.5
7 AKHOME Kirby Homeschool - Austin - Cnt: 2 3.0 11 22.5 4.75 16
  Alexander Quach 2.5  
Valerie Quach 0.5
  ASPICE Spicewood Elementary - Austin          
  AHFAM Holy Family Catholic School          
  SSAEGE Saegery - Seguin          
  ACNCRK Canyon Creek Elementary - Austin          
  RRFBLU Fern Bluff Elementary - Round Rock          
  SMTXPR Texas Preparatory School - San Marcos          
  AKIKER Kiker Elementary - Austin          
  SBREIS Breisemeister M S - Seguin          
  ADOSS Doss Elementary - Austin          
  SVOGEL Vogel Elementary - Sequin          
  ARELEE Robert E Lee Elementary - Austin          

 

 

Austin K-12

Austin K-12: K-12 Not Rated:Standings

# Name Team Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Rd 5 Tot TBrk[M] TBrk[S] TBrk[C] TBrk[O] Prize
1 Lucas Chao AWRID W10 W5 W9 W2 W4 5.0 12 14 15 46 1st
2 Jacob Rossi SAPIUS W3 W4 W8 L1 W9 4.0 14 16 13 53 2nd
3 Samuel C Lecompte AWRID L2 W12 W13 W5 W7 4.0 11 12.5 10 40.5 3rd
4 Sangavai Ganesh RRBLKP W6 L2 W12 W8 L1 3.0 14 15.5 10 49 4th
5 Alejandro Mendoza PPCRES W15 L1 W6 L3 W11 3.0 13.5 14.5 9 37.5 5th
6 Jason Sowell PWINDE L4 W11 L5 W10 W8 3.0 10 11.5 7 37 6th
7 Jeremy Heath SAACAD X--- L8 W10 W9 L3 3.0 10 10 9 33 7th
8 Rebecca Boudreaux AWRID W14 W7 L2 L4 L6 2.0 10 14 9 43 8th
9 Max Juul SACAMB W11 W14 L1 L7 L2 2.0 9.5 14.5 9 45 9th
10 Yutika Raina ALAUR L1 W15 L7 L6 W14 2.0 8 13 5 36.5
11 Manasa Gudavalli CAUSTI L9 L6 B--- W12 L5 2.0 6.5 9.5 4 30
12 Andrea Mendoza PWINDE W13 L3 L4 L11 B--- 2.0 6 10 5 28.5
13 Arturo Mendoza PPCRES L12 X--- L3 D14 D15 2.0 4 8 4.5 20.5
14 Nishanth Kalavakolanu PNWEL L8 L9 W15 D13 L10 1.5 6.5 8.5 4 29
15 Tim Boudreaux AWRID L5 L10 L14 B--- D13 1.5 5 8 1.5 22.5

 

Team Roster and Scores. Austin K-12: K-12 Not Rated

Code Name Score TBrk[C] TBrk[S] TBrk[R] TBrk[K]
1 AWRID West Ridge MS - Austin - Cnt: 4 12.5 35.5 48.5 29.5 53
  Lucas Chao 5.0  
Samuel C Lecompte 4.0
Rebecca Boudreaux 2.0
Tim Boudreaux 1.5
2 PPCRES Paul Crest M S - Pflugerville - Cnt: 2 5.0 13.5 22.5 8 20
  Alejandro Mendoza 3.0  
Arturo Mendoza 2.0
3 PWINDE Windermere Elementary - Pflugerville - Cnt: 2 5.0 12 21.5 8 21
  Jason Sowell 3.0  
Andrea Mendoza 2.0
  SAPIUS St Pius X - San Antonio          
  RRBLKP Blackland Prairie - Round Rock          
  SAACAD San Antonio Academy          
  SACAMB Cambridge Elem - San Antonio          
  ALAUR Laurel Mountain Elementary - Austin          
  CAUSTI Austin Elementary - Coppell          
  PNWEL North West Elementary - Pflugerville